Dwa przypadki poliomyelitis na zachodzie Ukrainy

03.09.2015 www.polskieradio.pl, Ministerstwo Zdrowia Ukrainy

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym komunikacie poinformowało o dwóch przypadkach zachorowań na poliomyelitis u dzieci (10 miesięcy i 4 lata) wywołanych przez wirusa polio typu 1 pochodzenia szczepionkowego (cVDPV1). Dzieci te nie były szczepione przeciwko poliomyelitis. Są to pierwsze przypadki zachorowań w Europie od 2010 roku.

Oba przypadki odnotowano w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy, regionie graniczącym z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską. Władze Ukrainy podjęły współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz UNICEF, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.Prof. Leszek Szenborn z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uspokaja jednak, że ognisko wykryte u naszych sąsiadów nie zagraża Polsce.

Zgodnie z danymi za 2014 rok, jedynie 49% dzieci na Ukrainie zostało zaszczepionych przeciwko poliomyelitis. Zbyt mały odsetek zaszczepionej populacji wiąże się z ryzykiem krążenia wirusa pochodzenia szczepionkowego przez dłuższy czas, co sprzyja powstawaniu zmutowanych szczepów (circulating vaccine­derived poliovirus [cVDPV]), mogących wywołać porażenną postać poliomyelitis.

 

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.